ارمنستان۳
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/۱٢/٩ : توسط : مصطفی شمقدری

 

تعدادی از عکسهای ارمنستان را اينجا می توانيد ببينيد که پيشاپيش از کيفيت عکسها عذر خواهی می کنم البته اگر به جزacdsee با ديگر نرم افزارها مثل windows picture and fax ببينيد بهتر ديده می شود.

 به هر حال به خاطر همین معدود خواننده های  گرامی که برایم پیغام گذاشته اند و خاطرشان عزیز است و البته برای یاد آوری به خودم ماجراهای ارمنستان را پی می گیرم

این را بگویم که آنچه من درک کردم و حس می کنم مردم ارمنستان علاقه خاصی به ايرانيان  دارند و حتی یکی از ارمنی ها به من گفت که ما(ایران و ارمنستان) از یک مادر هستیم و این تعبیر برایم خیلی جالب بود.

نوارهای خواننده های ایرانی خصوصا اندی که ارمنی هم هست طرفدار دارد چنان که حتی در دیسکو هم گاهی با آهنگهای ایرانی می رقصند! 

 سفارت ایران عملا بعد از روسیه فعالترین سفارت در ارمنستان است

هم اکنون 6000 دانشجوی ایرانی در آنجا مشغول به تحصیل هستند

یکی از نکات جالبی که در این سفر فهمیدم احترامی است که مردم به رزمندگان خود می گذارند. رزمندگان جنگ آذربایجان و ارمنستان هنوز هم میان مردم محبوبیت و احترام دارند چنان که وقتی یکی از آنها سوار مینی بوس می شود به احترام او یکی جایش را به او می دهد(چون همیشه مینی بوس هایش شلوغ هست!)

مشخصه رزمندگان لباس پلنگی و ته ریشی است که همیشه کوتاه می ماند. تا آنجا که من پرسیدم آنها  هیچ امتیازخاص اجتماعی ندارند و شاید همین رمز ماندگاری محبوبیتشان است

نحوه پوشش و ریش گذاشتن در آنجا هر کدام معنی خاصی دارد

مثلا کردهای آنجا مثل کردهای خودمان سبیل های بزرگ می گذارند

زنهای آزاد دامن های کوتاه می پوشند و جوانانی که ریش پروفسوری می گذارند به یک چیزی معروف هستند که بماند( به هر حال قابل توجه آقایان ریش پروفسوری که پیش از سفر به ارمنستان دستی در ریششان ببرند!)

آنچه برایم خیلی جالب بود کار کردن زنان پا به پا بلکه چند پا جلوتر از مردان در آنجاست چنانکه بیشتر فروشندگان مغازه ها خانم هستند و حتی کارهایی مثل نانوایی و زراعت هم می کنندو دیدن دو پیرزن حدود 60 ساله یا بیشتر  در حال جارو کردن پارک در آنجا امری طبیعی است.

وقتی با یک زن یا دختر ارمنی دست می دهید تازه تفاوت آنرا با دختران ایرانی در می یابید.گاهی دست دختران ارمنی سفت تر از دست مردان است ! آنها هم در خانه کار می کنند هم بیرون از خانه و این را به آسانی یا به جبر پذیرفته اند.

البته مردان ارمنی عموما خود را آزادتر می دانند و چندان  خود را مقید به خانواده  نمی دانند و حتی داشتن معشوقه برای مرد ازدواج کرده امر عجیبی نیست

به هر حال نظام نا عادلانه ای در خانواده حاکم است. آنجا هنوز خبری از افکار فمینستی نیست و مرد سالاری حاکم است و به قولی بهشت مردان است!

برای همین دوستم بهزاد دائم به من تاکید می کند!!

جالب اینجاست که آنها در صورتی که امر ازدواج پیش بیاید حتی حاضرند که تغییر مذهب بدهند و کلا آدمهای متعصبی نیستند البته تا آنجا که من فهمیدم.

آنها هرگز آدمهای چاپلوسی نیستند و ظاهر و باطنشان یکیست چنانکه مثلا از چیزی خوششان نیاید بی تعارف می گویند.چقدر راحت هستند با هم. راستی که من حسرت می خورم!

بی تعارف من ارمنستان را دوست دارم نه فقط!! به خاطر دیسکو ها و night party و یا استخر مختلط و ماساژورها و زنان زیبایش

به خاطر بکر بودن خاک  زندگی و آدمهایش

 به خاطر زنده بودن آدمهایش به خاطر خلوت بودن شهرهایش و این که آدمها توی هم نمی لولند چنان که چهره ها گم شود. به خاطر روستایی بودنش.

حالا تا همین جا J